Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
Jesteś tutaj: › Aktualności :: Święto Niepodległości
Aktualności

Święto Niepodległości

2012-11-14
Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2012 r. rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę, odprawioną przez ojca proboszcza parafii Sławomira Borkiewicza...

 

 

 

W tym roku po raz pierwszy gościliśmy grupę rekonstrukcji historycznej, która objęła wartę przy tablicy upamiętniającej naszych zasłużonych mieszkańców. Była to „Drużyna tradycji 70 pułku piechoty pod patronatem Starosty Pleszewskiego”.

 

W uroczystości asystowały poczty sztandarowe. Poczet lancowy z sekcji tradycji kawalerskich Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego z Marszewa. Poczty sztandarowe ze szkół w Choczu i Kuźni oraz poczet sztandarowy OSP w Choczu. Podczas odczytu pod tablicą upamiętniającą zasłużonych mieszkańców naszej gminy Patrycja Woźniak-Konecka Dyrektor GOK zwróciła szczególną uwagę na sztandar Związku Kombatantów RP i byłych  Więźniów Politycznych Koło w Choczu, który reprezentowany był przez strażaków z OSP w Kwileniu. W czerwcu tego roku Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło w Choczu podczas zebrania w GOK-u podjął próbę wyłonienia nowego prezesa po śmierci prezesa porucznika w stanie spoczynku Stefana Cierzniaka i ukształtowania zarządu chockiego koła. Decyzją uczestników zebrania kombatantów, podopiecznych i ich rodzin, podjęto decyzje  o wstąpieniu do Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Zarząd Okręgowy w Kaliszu, jednocześnie w ten sposób rozwiązując koło w Choczu.

 

Na spotkaniu zespołu organizacyjnego podjęto decyzje  że podczas obchodów świąt państwowych będziemy  uwzględniać pamięci osób – z terenu Gminy Chocz, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszej ojczyzny w różnych okresach historycznych.


W tym roku czciliśmy pamięć osób, które brały udział w walce cywilnej podczas II wojny światowej i były męczone w obozach koncentracyjnych z terenu naszej gminy:

Uczestnikami walki cywilnej w okresie okupacji były osoby:

  1. Janina Dąbrowska – żyjąca mieszkanka Starego Oleśca
  2. Franciszek Jangas – pochowany na cmentarzu w Choczu
  3. Rozalia Paprocka – pochowana na cmentarzu w Choczu
  4. Oskar-Eryk Peda – pochowany na cmentarzu w Kaliszu
  5. Zygfryda Otwinowska – pochowana na cmentarzu w Warszawie na Starych Powązkach

 

Ofiarami obozów koncentracyjnych byli:

  1. Władysław Andrzejewski z Niniewa - Zginął w Dachau, miejsce pochówku nie jest znane.
  2. Aleksander Dropik z Józefowa - Zginął w  Mauthausen, miejsce pochówku nie jest znane.
  3. Antoni Rodek - przebywał w obozie w Oświęcimiu i Mauthausen, pochowany na cmentarzu w Choczu.

 

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicą przez Mariana Wielgosika Wójta Gminy, Michała Karalusa Starostę Powiatu Pleszewskiego, Jana Woldańskiego Przewodniczącego Rady Gminy Chocz, Zbigniewa Rodka Viceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz Kazimierza Biesiadę kombatanta, uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie na salę Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Zdzisława Flisińska wygłosiła referat uwzględniający historię Chocza. Obejrzeliśmy również przedstawienie w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kwileniu oraz wysłuchaliśmy koncertu patriotycznego Orkiestry Dętej.

 

opr. Patrycja Woźniak-Konecka