Dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022 r., imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
Aktualności

Jubileusz 65-Lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Choczu

2013-06-20
W sobotę 15 czerwca 2013 r. Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło swój 65 Jubileusz istnienia. Uroczystość rozpoczęła się od powitania jubilatek i gości przez Marzenę Czajczyńską Przewodniczącą Chockiego Koła...


 


Z życzeniami przybyli Wójt Marian Wielgosik i Przewodniczący Rady Gminy Jan Woldański, Maria Górczyńska Prezes BS, Patrycja Woźniak-Konecka Dyrektor GOK, Tadeusz Lewicz radny, Małgorzata Wróblewska radna oraz Aleksander Latański Prezes Spółki Wspólnoty Gruntowej w Choczu.


Były listy gratulacyjne, róże, dyplomy oraz upominki dla wszystkich członkiń ufundowane przez Bank Spółdzielczy. Impreza odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie można było podziwiać wystawę starodawnych rzeczy gospodarstwa domowego jak i piękne ręcznie haftowane serwety oraz obrusy z nici. Nie zabrakło dobrej muzyki i śpiewu. Przy suto zastawionych stołach panie świętowały do późnych godzin wieczornych.


Historia KGW
Koło Gospodyń Wiejskich w Choczu powstało w 1948 roku początkowo jako Liga Kobiet zmieniając w 1950 roku swą nazwę na Koło Gospodyń Wiejskich i pod tą nazwą działa do dnia dzisiejszego. Istnieje już nieprzerwanie 65 lat i jak mówi nazwa skupia w swoim związku kobiety wiejskie, którym poświęca swoją pracę. Liczy 48 członkiń w tym 37 aktywnych do 70-go roku życia i 11 członkiń honorowych, które osiągnęły wiek powyżej 70 lat. Działalność KGW można podzielić na trzy dziedziny, a mianowicie: społeczną, gospodarczą i kulturalną. Kobiety współpracują z władzami Gminy i organizacjami działającymi na jej terenie. Włączają się aktywnie w życie miejscowości i na ile mogą pomagają ludziom. Organizują  kursy pieczenia i gotowania, a także pokazy zdrowego, racjonalnego żywienia dla swoich członkiń. Panie włączają  się w organizowanie święta plonów, czyli Dożynki. Biorą udział w badaniach lekarskich organizowanych przez Gminę. Do tradycji Koła należy coroczne organizowanie uroczystości z okazji Święta Kobiet. KGW wyjeżdża także na wspólne rodzinne wycieczki organizowane przez Zarząd Koła dla członkiń i ich rodzin. KGW skupione jest przy Gminnym Ośrodku Kultury z którym współpracuje. Gospodynie aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach związanych z realizacją programów unijnych. Kobiety mają swoje przedstawicielki we władzach samorządowych Gminy, w Radzie Gminy i Radzie Sołeckiej. Najbardziej cieszy ich fakt, że do Koła wstępują nowe członkinie, a Koło się odmładza i rozwija.

 

kgw_chocz

kgw_chocz

kgw_chocz