Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024 r., imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Aktualności

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

2013-11-15
W poniedziałek 11 listopada 2013r. obchodziliśmy w naszej gminie Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę, którą odprawił o. proboszcz Hiob Środowski...

 

W latach poprzednich wspominaliśmy ofiary obozów koncentracyjnych i uczestników walki cywilnej. W 95 rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległości czciliśmy pamięć tych mieszkańców naszej gminy, którzy po odzyskaniu suwerenności budowali jakby od nowa naszą gminę pod względem gospodarczym i kulturowym. Pod tablicami zasłużonych mieszkańców Gminy Chocz Patrycja Woźniak-Konecka Dyrektor GOK przedstawiła informację o historii osób wywiezionych do Niemiec na roboty przymusowe oraz do kopania rowów przeciwczołgowych tzw. „Einzatz”. Honorową wartę tablic pamiątkowych podjęła „Drużyna tradycji 70 Pułku Piechoty pod patronatem Starosty Pleszewskiego. Wiązankę po tablicami złożyli Wójt Marian Wielgosik, Jan Woldański Przewodniczący Rady Gminy oraz Maria Górczyńska Viceprzewodnicząca Rady Powiatu Pleszewskiego i Zbigniew Rodek Viceprzewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego. Młodzież ze Zespołu Szkół złożyła znicz.

Następnie w pochodzie wszyscy przemaszerowali do sali GOK, gdzie Wójt Marian Wielgosik wygłosił referat. Na scenie sali GOK mogliśmy obejrzeć akademie pt. „Po ogień jasny iść..” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Zespołu Szkół pod opieką K. Marciniak i K. Bukowskiej. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury. Na zakończenie goście poczęstowani zostali rogalem marcińskim. Organizatorami uroczystości byli Wójt, Przewodniczący Rady Gminy i Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorzy to: Zespół Szkół, Zespół Historyczny przy GOK, Bibliotek Publiczna, OSP.


Historia
Od stycznia do maja 1940 r. z naszej gminy wywożono dzieci 13-letnie, młode i zdrowe kobiety oraz mężczyzn do Niemiec na roboty. Zatrudnieni zostali w gospodarstwach rolnych  i w fabrykach, przeważnie zbrojeniowych. Wieziono ich do Niemiec w wagonach towarowych, bez jedzenia i picia, w warunkach urągających człowieczeństwu. Tam, jako niewolnicy i tania siła robocza pracowali często ponad swoje siły za kromkę chleba na dzień  i kosteczkę margaryny na cały tydzień.
Dotychczas ustalono nazwiska 32 osób, mieszkańców naszej gminy, w tym są  4 osoby spoza naszego terenu, które po zakończeniu wojny związały się z tą gminą poprzez małżeństwa.
Innym rodzajem eksterminacji Polaków była wysyłka młodych kobiet i mężczyzn do budowy umocnień i rowów przeciwczołgowych na terenie południowej Wielkopolski i Kujaw. Tę akcję rozpoczęto w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.
W Choczu, a był to poniedziałek 7 sierpnia 1944 r. skoszarowaną ludność na placu przed remizą strażacką wywieziono w okolice Sieradza. Stamtąd pieszo około 7 kilometrów dotarli do miejsc zakwaterowania. Kobiety do miejscowości Zagórki a mężczyźni do wioski Kowale. Od października 1944 r. do stycznia 1945 r. mieszkała duża ich część w lasach,  w ziemiankach i tzw. „pałatkach”, nieduża część kobiet trafiła na noclegi do stodół. W ciężką zimę 45 r. wracali pieszo do swych rodzin w Choczu, Oleścu, Kaźmierce, Kwileniu.

Ta lista z nazwiskami tych osób jest również niepełna, jest na niej tylko 39 nazwisk. Uważamy, że wywiezionych na te roboty było więcej osób z naszego terenu.
Toteż zwracamy się z wielką prośbą do rodzin – odkurzcie swą pamięć o swych bliskich, popytajcie starszych wiekiem krewnych, znajomych, czy nie pamiętają choćby z opowiadań  o tamtych czasach i losach ludzi, których my jeszcze nie odszukaliśmy. Prosimy o zgłaszanie takich osób, by ich nazwiska znalazły się w godnym miejscu, jakim jest „Księga Pamięci Uczestników i Ofiar II Wojny Światowej…”.


Zasłużyli na naszą pamięć i pamięć potomnych.


11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013

11 listopada 2013