Dzisiaj jest sobota, 20 sierpnia 2022 r., imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
Jesteś tutaj: › Aktualności :: Dożynki Parafialno-Gminne
Aktualności

Dożynki Parafialno-Gminne

2014-08-28
W niedzielę 24 sierpnia 2014 r. odbyły się w naszej gminie Dożynki Parafialno-Gminne. Msze św. odprawił o. proboszcz Hiob Środowski.

 

 

 

 

Po mszy barwny korowód na czele z Orkiestrą Dętą pod batutą kapelmistrza Włodzimierza Mrozińskiego przemaszerował na teren Zespołu Szkół. Dzieci z Przedszkola i ze Zespołu Szkół przygotowały przedstawienie dożynkowe pod opieką pań nauczycielek Katarzyny Marciniak i Katarzyny Bukowskiej. Starostowie Dożynek Magdalena Tomczak z Niniewa i Paweł Nowicki z Piły przekazali na ręce włodarzy: pana Mariana Wielgosika Wójta Gminy Chocz oraz pana Jana Woldańskiego Przewodniczącego rady Gminy Chocz, chleb oraz kosz z owocami i warzywami. Po części obrzędowej odbyła się Estrada Folkloru. Wystąpiło 6 zespołów z Wielkopolski: Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice, Zespół Ludowy Głogowianie z Głogowej, Zespół Śpiewaczy Kalina z Blizanowa, Kapela Kalina z Blizanowa, Zespół Śpiewaczy Korzeniewianki, Zespół z Kociny, Kapela z Kociny. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i upominki w postaci publikacji „Gmina Chocz - Przewodnik Historyczno-Kulturalny, widokówki oraz monetę z okazji 720-lecia Chocza.

 

Podczas dożynek nastąpiło rozstrzygnięcie „Konkursu Historycznego dla Sołectw”

 I miejsce zajęło Sołectwo Józefów z wyróżnieniem za nowe fakty historyczne i w nagrodę otrzymało dwa stoły biesiadne z ławkami

Historia Jozefowa

Jozefów w fotografii

 II miejsce zajęło Sołectwo Niniew i w nagrodę otrzymało gablotę informacyjną zewnętrzną
 III  miejsce Sołectwo Brudzewek i w nagrodę otrzymało ławkę ogrodową

 

Sołectwa zostały także uhonorowane pucharami i dyplomami.


Nagrody w konkursie historycznym zostały zakupione w ramach projektu:
„Obchody 720-lecia Chocza” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Choczu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich,w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

 

Odbył się Turniej Piłki Nożnej.

W którym I miejsce zajął Inter-Mix Kwileń, II miejsce juniorzy ELO, III miejsce Mustangi. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy.

Została przeprowadzona  przez pana Jurka Tamę Sztafeta Sołectw.
I miejsce zajęło Sołectwo Niniew
II miejsce Sołectwo Kwileń
III miejsce Sołectwo Józefów.
Sołectwa otrzymały puchary i dyplomy.

 

W takcie dożynek mogliśmy oglądać Targi Sztuki Ludowej: rzeźbę ludową, hafty, koronki, ozdoby szydełkowe, ludowe ozdoby z papieru, wystawę bębnów kaliskich i obręczowych. Prezentowali się również nasi lokalni artyści Grzegorz Kaczmarek z rzeźbą ludową oraz mogliśmy podziwiać wystawę fotografii p.t. „Słowianki” , które wykonała Ola Kornacka. Goście dożynkowi częstowani byli grochówką, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz plackiem drożdżowym.
Swoją obecnością zaszczycił nas pan Krzysztof Grabowski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Michał Karalus Starosta Pleszewski.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Urzędem Gminy, Zespołem Szkół w Choczu, Sołectwami Gminy Chocz, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Zakładem Wodno-Kanalizacyjnym.


opr. Patrycja Woźniak-Konecka
Dyrektor GOK w Choczu

Galeria