Dzisiaj jest sobota, 20 sierpnia 2022 r., imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
Aktualności

Dożynki Powiatu Pleszewskiego 2015

2015-09-03
Starostami Dożynek Powiatu Pleszewskiego są Damian Pelka i Małgorzata Szablewska, Asystentami Starostów są Mirona Ryżak i Mariusz Skórzybut ...Starostowie Dożynek Powiatowych 2015

Damian Pelka z Piły
Starosta dożynek ma 42 lata. Z wykształcenia jest technikiem mechanizatorem rolnictwa. Wspólnie z żoną Jolantą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha, w tym 39 ha to grunty własne, zaś pozostała część to ziemia dzierżawiona. Od momentu przejęcia gospodarstwa po teściach powiększyli je o sto procent. Uprawiają ziemię IV, V i VI klasy. Produkcja roślinna ukierunkowana jest pod kątem potrzeb żywieniowych hodowanych zwierząt. Uprawiają przede wszystkim zboże, które w pełni przeznaczone jest na paszę dla zwierząt oraz kukurydzę na kiszonkę. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy. Przy zakupie nowych maszyn skorzystali z dotacji unijnych.
Państwo Pelkowie mają dwie córki: Marcelinę - absolwentkę gimnazjum w Choczu, a od września uczennicę liceum w Kaliszu oraz 5-letnią Karinę, która uczęszcza do przedszkola w Kuźni.
Pan Damian z zamiłowania jest myśliwym - jego hobby to łowiectwo. Ukończył także szkołę muzyczną, dlatego w wolnych chwilach gra na fortepianie. Wieczorami lubi posłuchać muzyki poważnej.

Małgorzata Szablewska z Nowolipska
Absolwentka studium medycznego. Ma 42 lata. Od 19 lat prowadzi wraz z mężem Stanisławem gospodarstwo rolne, które przejęli po teściach. Powierzchnia gospodarstwa to 50 hektarów - są to gleby V i VI klasy. Na przestrzeni lat gospodarstwo zostało powiększone, w pełni zmechanizowane, wyposażone w  maszyny do prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej. W 2011 roku małżonkowie skorzystali z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na zakup maszyn rolniczych. Gospodarstwo nastawione jest głównie na hodowlę trzody chlewnej, a roczna sprzedaż wynosi 400 sztuk. Prowadzą także hodowlę około 40 sztuk krów mlecznych i bydła opasowego. Uprawiają zboże i kukurydzę, a produkcja roślinna zaspakaja potrzeby prowadzonej hodowli zwierzęcej. 
Państwo Szablewscy mają troje dzieci: syna Wojciecha (18 lat) - ucznia technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie oraz dwie córki Agnieszkę (17 lat) i Jolantę (16 lat) - uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie. Starościna dożynek podkreśla, że dzieci chętnie pomagają w pracach w gospodarstwie i domu. Pani Małgorzata ma dużo obowiązków, a nieliczne wolne chwile najchętniej spędza z dziećmi. Dla niej najważniejsza w życiu jest rodzina.


Asystenci starostów

Mirona Ryżak z Chocza
Z wykształcenia jest mgr. inż. ogrodnictwa po Akademii Rolniczej i Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ma 42 lata. Ukończyła także pedagogiczne studia podyplomowe na Gnieźnieńskiej Szkole Wyżej Milenium. Aby nadążyć za postępem w rolnictwie ukończyła w 2015 roku integrowaną produkcję i ochronę roślin w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu. Prowadzi z mężem Danielem gospodarstwo rolno-sadownicze o powierzchni ok. 20 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy, zbóż oraz borówki amerykańskiej. Prowadzi także działalność gospodarczą.
W gospodarstwie rodzicom pomagają trzej synowie: Mateusz (19 lat) - uczeń technikum oraz Szymon (15 lat) i Filip (12 lat). Pani Mirona pasjonuje się podróżami, a szczególnie uwielbia wyprawy w polskie Tatry.

Mariusz Skórzybut z Kwilenia
Ma 34 lata i wraz z żoną Justyną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha. Uprawia głównie kukurydzę, w mniejszym stopniu zboża, a także prowadzi hodowlę trzody chlewnej.
Państwo Skorzybutowie wychowują dwójkę dzieci: syna Jędrzeja (12 lat) i córkę Marcelkę (8 lat). Pan Mariusz jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Po ślubie zajął się gospodarstwem. Jego pasją są wycieczki. W wolnym czasie chętnie jeździ na rowerze.