Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpnia 2022 r., imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Aktualności

Dzień Dawcy Szpiku w Choczu - 10 kwietnia 2016 roku

2016-03-18
Już 10 kwietnia w Choczu odbędzie się wyjątkowy Dzień Dawcy Szpiku. Ta rejestracja potencjalnych Dawców została zainspirowana historiami trzech dzielnych mieszkanek gminy Chocz dotkniętych przez białaczkę ...

 

 

 

Są to dwie nastolatki – Wiktoria i Klaudia, które zmagają się z ostrymi odmianami białaczki, wymagającymi szpitalnego leczenia w izolatce za pomocą ciężkiej chemioterapii. Wiktoria kocha rysować oraz słuchać Justina Biebera.  Niestety często trapi ją pytanie, dlaczego to właśnie ona musi zmagać się z tą okropną chorobą. Klaudia pochodząca ze wsi Brudzewek, podobnie jak Wiktoria, również pasjonuje się muzyką. Nadzwyczaj dojrzale jak na swój wiek planuje swoją przyszłość. Jej celem są studia farmaceutyczne, dlatego już teraz skupia się na nauce i dobrym gimnazjum, które pozwolą jej w drodze do spełnienia marzeń. W przypadku nastolatek lekarze pokładają nadzieję w chemioterapii, która pozwoli im pokonać chorobę. Jednakże może zaistnieć sytuacja, w której to ich życie będzie zależało od przeszczepienia szpiku.

 

Trzecią osobą dotkniętą przewlekła odmiana białaczki jest Alicja Jercha – sołtys wsi Niniew, w którym to mieszka całe życie. Jest ona sobą otwartą, która mimo ciężkiej choroby stara się pomagać innym. Rozumie jak ważne jest zachęcenie mieszkańców gminy Chocz do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców, którzy będą mieli szansę pomóc pacjentom w podobnej sytuacji, co ona, a dla których jedyną szansą na przeżycie będzie przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych.

 

W związku z wieloma mitami krążącymi wokół idei dawstwa 1 kwietnia w Urzędzie Miejskim Gminy Chocz w godzinach od 15 do 18 zorganizowany zostanie punkt informacyjny. Tego dnia będą mieli Państwo okazję zadać pytania i rozwiać wszelkie trapiące Państwa wątpliwości.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Pliki do pobrania