Dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022 r., imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
Aktualności

Spotkanie z prof. Waldemarem Handke

2016-03-29
W dniu 22.03.2016r. odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z prof. Waldemarem Handke, autorem książki: „Wielkopolski Oddział „Dzielnego” 1945-1946” ...

 

 

 

 

 

„Dzielny” - Gedymin Rogiński był żołnierzem, który po zakończeniu wojny nie złożył broni i, podobnie jak wielu innych patriotów, z kilkudziesięcioosobowym oddziałem próbował przeciwstawiać się wprowadzaniu nowej, nie akceptowanej przez społeczeństwo władzy. Zdradzony przez agenta wprowadzonego przez UB do oddziału, został aresztowany w Nowej Kaźmierce, w domu pani Otylii Biadasiewicz, która zginęła podczas ataku na swój dom. Dom ten stoi do dziś, obecnie jest własnością prawnuczki p. Otylii - Renaty Jabczyńskiej, do dziś też zachowały się w nim ślady po kulach.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 40 osób rozpoczęło się od zwiedzania tego domu, a następnie prof. Handke wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat tragicznych losów ludzi, którzy nie chcieli zaakceptować nowego porządku w Polsce wprowadzanego przez władze podporządkowane Związkowi Radzieckiemu, ludzi nazywanych obecnie żołnierzami wyklętymi lub niezłomnymi.


Burmistrz Gminy Chocz, Pan Marian Wielgosik podziękował profesorowi za zainteresowanie się tą mało znaną, a bardzo bolesną historią, obejmującą również tereny Gminy Chocz i podkreślił jego ogromną wiedzę oraz wyraził wdzięczność za podzielenie się tą wiedzą z naszym społeczeństwem.


Po spotkaniu można było nabyć książkę wraz z autografem autora.

 

 

Handke

 

Handke