Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpnia 2022 r., imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Jesteś tutaj: › Aktualności :: 3 maja 2016 roku
Aktualności

3 maja 2016 roku

2016-05-05
3 maja 2016 roku odbyły się w Choczu uroczystości patriotyczno-religijne. Po mszy świętej za Ojczyznę i strażaków miało miejsce widowisko historyczne z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pt. „Odkryjmy na nowo Sakrament Chrztu Świętego” ...

przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół w Choczu pod kierunkiem pani Katarzyny Marciniak, inicjatorki i autorki scenariusza, opiekunki Kółka Teatru i Recytacji. Młodym aktorom towarzyszył  Chór Szkolny pod opieką pani Katarzyny Bukowskiej.

 

Mimo iż data ta odbiegała nieco od podawanej przez historyczne źródła, wydarzenie miało być przecież symbolem i upamiętnieniem tego dnia. Zanim rozpoczęła się najważniejsza część – inscenizacja, wszyscy zebrani mogli obejrzeć niezwykle interesującą prezentację wprowadzającą w tematykę tej uroczystości. Zaraz potem  dziewczęta w średniowiecznych strojach i kolorowych wiankach na głowach przy wyjątkowej aurze zatańczyły wokół Światowida – boga pogan, który potem rozpadł się na cztery części i zniknął. W kolejnej części na scenie pojawił się Mieszko wraz ze swoimi wojami i poddanymi, aby przyjąć chrzest. Następnie w otoczeniu dziewczyn w białych powłóczystych sukniach, przy efektownej muzyce kościelnej do świątyni weszli biskup Jordan i Dobrawa wraz ze swoją świtą.

 

Zebrani zaręczyli, iż władca doskonale troszczy się o lud i razem z nim chce przystąpić do grona ochrzczonych oraz że będzie przestrzegał nauki kościoła i czuwał nad swoim ludem, aby nie zszedł z drogi, na którą wchodzi. Ze sceny płynęło wiele dialogów, po czym biskup nakreślił na czole księcia znak krzyża, wypowiadając słowa: „Ego tebaptisto in nomine Patris et Filli et Spiritus Sancti (ja ciebie chrzczę…). Symbolicznie ochrzczono także obecnych dworzan i zebrany lud, który w swoich wypowiedziach nawiązał do roli wiary, świętości i chrztu w dziejach narodu polskiego. Na zakończenie Burmistrz Gminy Chocz pan Marian Wielgosik podziękował młodym wykonawcom i złożył życzenia.  Burmistrz mówił „Dzisiaj budzi się refleksja. Co każdy z nas musi zrobić, aby tego 1050 letniego dorobku chrześcijańskiej kultury, tradycji i woli rozwoju nie zmarnować”. Następnie wszyscy udali się  pod tablicę pamiątkową, gdzie w obecności pocztów sztandarowych, orkiestry i strażaków władze gminy  i powiatu złożyli wiązankę. Uroczysty korowód przeszedł ulicami Chocza, udał się też pod pomnik św. Wawrzyńca, gdzie strażacy oddali cześć swojemu patronowi z okazji swojego święta.

 

Całość uroczystości uświetniła orkiestra dęta przy Gminny Ośrodku Kultury w Choczu pod batutą pana Włodzimierza Mrozińskiego wraz z solistką Marią Dąbałą.

 

 

 

 

Galeria