Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpnia 2022 r., imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Aktualności

Narodowe czytanie – „Quo vadis”

2016-09-29
Wspólne czytanie powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbyło się 27 września 2016 roku w Zespole Szkół w Choczu...

 

 

 

Organizatorami akcji byli: Urząd Miejski Gminy Chocz, Dyrekcja ZS w Choczu,  Kółko Teatru i Recytacji działające przy Szkole pod opieką Katarzyny Marciniak oraz Biblioteka Szkolna. „Uczta smakosza – z wizytą u Rzymian” została zorganizowana pod patronatem pana Mariana Wielgosika – Burmistrza Gminy Chocz.

 

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przedstawienia problematyki utworu  wybitnego polskiego pisarza, który po wydaniu swej książki otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Program spotkania obejmował  czytanie, w tym z podziałem na role, wybranych fragmentów „Quo vadis” w wykonaniu członków Kółka oraz absolwentów Szkoły.  Zgromadzona publiczność mogła śledzić między innymi losy prześladowanych chrześcijan za czasów Nerona, legendarne spotkanie Piotra z Chrystusem, a nawet przenieść się na dwór cezara, aby móc ucztować ze starożytnymi Rzymianami, popijając wodę czy filiżankę kawy i częstując się winogronami i słodkościami przygotowanymi na tę okoliczność przez panią dyrektor Alinę Banaszak, Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej.

 

Miłośnicy literatury i nie tylko mogli również obejrzeć film pt. „Starożytny Rzym zrekonstruowany w swym oryginalnym splendorze – archeologiczny przewodnik z zabytkami z epoki cesarskiej w przeszłości i obecnie” oraz efektowną prezentację przygotowaną przez uczennice klasy VI b - K. Jasiak i D. Kaźmierską pt. „Rzym Jana Pawła II”, dzięki którym mogli się przenieść do Wiecznego Miasta, jakże niezwykle urokliwego po dziś dzień.

 

Ponadto pan Marian Wielgosik przeczytał  fragment z ostatnich stron utworu, który skłaniał do refleksji, między innymi z uwagi na przemijającą nieograniczoną i wyjątkowo okrutną władzę Nerona, a rodzącą się spuściznę świętego Piotra prześladowanego przez cezara. Na zakończenie zaś podziękował występującym i organizatorom.

 

 

 

narodowe czytanie

 

narodowe czytanie

 

narodowe czytanie

 

narodowe czytanie

 

narodowe czytanie