Dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022 r., imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
Jesteś tutaj: › Aktualności :: Harcerze
Aktualności

Harcerze

2016-11-24
Zakusów i pomysłów na reaktywowanie harcerstwa na terenie gminy Chocz było wiele. Ostatnio taką inspiracją były życzenia wyrażone przez harcerzy w Pleszewa, którzy wraz z bardzo zaangażowanym w te sprawy Panem Zygmuntem Reszelem w trakcie ...

 

wigilii samorządowej 2015 r. przekazując „Światło betlejemskie” zachęcali nas do przywrócenia harcerstwa – Burmistrz Gminy Chocz Marian Wielgosik.

 

W 2016 roku powstało w naszym Zespole Szkół w Choczu harcerstwo. Panie Katarzyna Marciniak i Dominika Fabiś wyraziły chęć poprowadzenia drużyny harcerskiej ku ogromnej radości grupy uczniów. Nabór do drużyny rozpoczął się już wczesną wiosną, wtedy także zorganizowano spotkania z harcerzami z Pleszewa, którzy wprowadzili przyszłych druhów w problematykę. Obecnie w drużynie „Błękitne Szeregi”, bo taką nazwę nosi, działa 26 uczniów ZS w Choczu. Są wśród nich: Laura Bartoszek, Jakub Bukowski, Konrad Filipiak, Aleksandra Kaczyńska, Marta Kaźmierska, Wiktoria Płonecka, Amelia Spychaj, Patrycja Szewczyk, Filip Ryżak, Natalia Wysocka, Filip Andrzejczak, Szymon Grzelaczyk, Karolina Jasiak,  Dominika Kaźmierska, Aleksandra Kubasik, Julia Orlicka, Miłosz Siwy, Sandra Szmytka, Aleksandra Boruszczak, Aldona Czajczyńska, Dawid Górczyński, Julia Lisiecka, Dominika Nowicka, Kacper Nuszkiewicz, Weronika Urbańska, Laura Wąsiewicz. Rozpoczęli oni próbę na harcerza i harcerkę. Pomyślne wykonanie zadań próby zakończy się przyrzeczeniem harcerskim.

 

W październiku zostało zorganizowana uroczysta zbiórka, w trakcie której ojciec Bernard poświęcił harcówkę, a Burmistrz Gminy Chocz ufundował i wręczył druhnom i druhom furażerki, pierścienie i chusty, które nawiązują swymi chabrowymi kolorami do barw naszej gminy. Drużyna pracuje zgodnie z metodyką harcerską. Poznaje historię, symbolikę obrzędowości i zwyczaje harcerskie, włącza się czynnie w życie szkoły i środowiska lokalnego, np. 70-lecie Szkoły Podstawowej w Choczu, kwesta na cmentarzu, Święto Niepodległości.