Dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022 r., imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
Jesteś tutaj: › Aktualności :: ZŁOTE KRZYŻE ZASŁUGI
Aktualności

ZŁOTE KRZYŻE ZASŁUGI

2011-06-16
Panowie Henryk Górczyński (Stary Olesiec) i Zenon Bystrzycki (Kwileń) odznaczeni zostali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego „Złotymi Krzyżami Zasługi”...

 

Z wnioskiem o nadanie odznaczeń wystąpił Pan Marian Wielgosik – Wójt Gminy Chocz.
Obaj Panowie są bardzo aktywnymi działaczami w naszej gminie w sferze samorządowej i społecznej, ale przede wszystkim w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W organizacji OSP pełnili bardzo ważne funkcje, ale również przez wiele lat ratowali bezpośrednio życie i mienie ludzkie.
Za swoje czyny w służbie pożarniczej zostali wcześniej odznaczeni wszystkimi stopniami medalu za Zasługi dla Pożarnictwa. Poza tym Pan H. Górczyński posiada medal „Zasłużony Dawca Krwi”, a Pan Z. Bystrzycki – Srebrny Krzyż Zasługi.
Medal ten mobilizuje p. Henryka nie tylko do bycia dawcą krwi, ale również do organizowania od 2009 roku akcji krwiodawstwa „Ognisty ratownik – gorąca krew”. Wszystkie te zasługi zostały docenione i uwieńczone Złotymi Krzyżami Zasługi. W imieniu Prezydenta RP medale wręczył Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
Pan Henryk Górczyński otrzymał medal 9 maja 2011 r. w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na inauguracji obchodów 90-lecia Związku OSP i Wielkopolskiego Dnia Strażaka.
Pan Zenon Bystrzycki – uhonorowany został dnia 24 maja 2011 r. również przez Wojewodę Piotra Florka w Sali im. Witolda Celichowskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
W obydwu uroczystościach brał udział Pan Marian Wielgosik – Wójt Gminy Chocz.