Dzisiaj jest niedziela, 14 lipca 2024 r., imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
Jesteś tutaj: › Informacje o gminie › Charakterystyka
Charakterystyka


         Gmina  CHOCZ  położona  jest  w województwie  wielkopolskim, na prawym brzegu  Prosny, wzdłuż drogi Kalisz-Września, w odległości 11 km od Pleszewa.

         Gmina zajmuje obszar o powierzchni 73,4 km2 , który zamieszkuje 4820 mieszkańców. W skład Gminy wchodzi miasto Chocz oraz 11 wsi sołeckich, z których największą jest Chocz-siedziba władz gminnych, licząca 1797 mieszkańców.

        Jest to Gmina typowo rolnicza. Przeważają gospodarstwa o pow. od 2 do 10 ha, o bardzo słabej bonitacji gleb - V i VI kl. Rolnicy uprawiają głównie zboże, ziemniaki, warzywa oraz hodują bydło i trzodę chlewną.

Znaczną powierzchnię Gminy zajmują lasy ( ok. 39 % ), co czyni ją atrakcyjną turystycznie. Atrakcją dla turystów jest również rzeka Prosna, która przepływa wzdłuż całej Gminy.

 

       CHOCZ  bogaty jest w zabytki. Do najważniejszych należą:

  1. Kościół Pokolegiacki , zbudowany w 1629 roku, rozbudowany w latach 1790 - 1793 r. Prezbiterium wczesnobarokowe. Bogata dekoracja stiukowa i wyposażenie wnętrza wczesnoklasycystyczne. Ołtarz główny z marmuru kieleckiego z około połowy XVII wieku.
  2. Pałac Infułatów z 1790 roku - obecnie plebania.
  3. Kościół oraz klasztor reformatów, wzniesiony około 1733 roku barokowy, jednonawowy z rokokowym wyposażeniem wnętrz.  Przy prezbiterium łączy się z klasztorem.

 

Poza tym w Nowej Kaźmierce  istnieje Kościół z 1907 roku i cmentarz Ewangelicko - Augsburski.

Ciekawostką jest nietypowy układ urbanistyczny Chocza, składający się z dwóch placów: prostokątnego rynku i drugiego trójkątnego, na którym znajduje się zabytkowa figura św. Wawrzyńca. Wokół obydwu placów przeważają zabytkowe budynki.

W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój budownictwa jednorodzinnego, który zlokalizowany jest głównie na osiedlu, w północno-zachodniej części Chocza.

W Gminie istnieją 3 Szkoły Podstawowe, 1 Gimnazjum oraz 1 Przedszkole. 

Działalność kulturalną prowadzi Gminny Ośrodek Kultury w Choczu, w oparciu o Dom Kultury w Choczu i świetlice wiejskie.

Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa orkiestra dęta oraz zespół ludowy.

Istnieje również biblioteka, która liczy 16.000 woluminów.

Na terenie Gminy jest zarejestrowanych 170 podmiotów gospodarczych, są to głównie drobne zakłady rzemieślnicze i handlowe.