Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie
(Zebranie odbyło się w dniu 20.02.2011 r.)
Funkcja |
Imię i nazwisko |
Prezes |
Łukasz Szczap |
Wiceprezes-naczelnik |
Marek Cierzniak
|
Z-ca naczelnika |
Ireneusz Dobrowolski |
Sekretarz |
Arleta Reślińska |
Skarbnik |
Izydor Reśliński |
Gospodarz |
Sławomir Reśliński |
W 1959 roku 31 mieszkańców wsi Józefów powołało do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Józefowie. 17 kwietnia 1960 r. na Walnym Zebraniu przyjęto statut jednostki, natomiast wpis do rejestru stowarzyszeń i związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu Urząd Spraw Wewnętrznych nastąpił w dniu 26.03.1963 r.
W skład pierwszego Zarządu weszli:
1. Laskowski Bolesław - Prezes
2. Stefan Kuczyński - Naczelnik
3. Tołstołucki Teodor - Gospodarz
4. Rafał Macudziński - Sekretarz
5. Ćierzniak Stefan - Skarbnik
6. Mączka Józef - Członek
7. Wysocki Tadeusz - Członek
Komisja rewizyjna:
1. Wardencki Tadeusz – przewodniczący
2. Baron Józef – członek
3. Taczała Edward – członek
4. Szymański Edward – członek
5. Dereziński Marian – członek
Pierwszą motopompę z osprzętem i wężami jednostka otrzymała od jednostki OSP w Choczu w 1960 r. Sprzęt ten był przechowywany w prywatnym budynku dh. Cierzniaka Zygmunta. Brak własnych pomieszczeń skłonił zarząd do podjęcia decyzji o budowie remizy. Pierwszy Zarząd był inicjatorem budowy Domu Strażaka, który został oddany do użytku w listopadzie 1969 roku. Obiekt został pobudowany w formie czynu społecznego. W 1983 roku przeprowadzony został remont obiektu (wymiana podłogi, zamontowanie rynien).
W 1996 roku dobudowano zaplecze magazynowe. W 1999 roku przeprowadzono remont dachu i wymiany rynien. W 2002 roku została wykonana elewacja obiektu oraz wymianę okien, drzwi wejściowych, Zakupionych zostało 20 krzeseł i 7 stołów do świetlicy.
W latach siedemdziesiątych jednostka otrzymała nową motopompę PO-3 M800, a 1991r. motopompę PO5.
Stan techniczny budynków lat 60-tych (drewniane konstrukcje, palne pokrycia dachowe) ich usytuowanie, wyposażenie, a nawet zjawiska atmosferyczne, powodowały częste pożary obiektów zarówno gospodarskich jak i mieszkalnych. Efektywność działań ograniczał jednak środek transportu, jakim posługiwali się biorący udział w akcji strażacy - do pożaru sprzęt był dowożony wozem, a później ciągnikiem z przyczepą przez Stanisława Rolnickiego, a później przez Piotra Kuchcińskiego. Na zmianę środka transportu przyszło naszej jednostce czekać do roku 1993, kiedy to Gmina przekazała do naszej dyspozycji wóz bojowy – Star A 25 GBM 2/8 wycofany z OSP Kuźnia-Piła. W kwietniu 1999 roku wyeksploatowany wóz poddano kasacji, a w zamian otrzymaliśmy samochód Żuk GLBA 2/4 z beczką na wodę o pojemności 400 litrów. Pojazd wyposażony był także w łączność radiową. Członkowie OSP przeszli szkolenia specjalistyczne organizowane przez Powiatowy Ośrodek Szkolenia przy Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie. Strażacy poddawani są okresowym badania lekarskim. Zwiększyła się operatywność jednostki, poprawiło się zaopatrzenie wodne poprzez wybudowanie sieci wodociągowej – hydranty. W czasie istnienia jednostka brała udział w akcjach ratowniczych prowadzonych na terenie wsi Józefów. A także w pobliskich miejscowościach.
Oprócz działań ratowniczych jednostka prowadziła działalność prewencyjno propagandową z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Działalność jednostki skupiała się na sprawach gospodarczych, kulturalnych oraz operacyjnych. W 2009 roku wymieniono bramę garażową na metalową. W 2010 roku wyposażono świetlicę w nowe stoły i krzesła. Na 2011 rok zaplanowano i wykonano wymianę drewnianej podłogi w świetlicy na płytki z wykonaniem posadzki i dociepleniem, Odnowiono elewacje całego budynku oraz pomieszczeń wewnątrz. W 2012 roku wymieniono okna drewniane na plastikowe, zmieniono drzwi wejściowe, zakupiono i wykonano kominek w świetlicy. Zakupiono umundurowanie koszarowe i wyjściowe dla strażaków.
W 2013 r. zakupiono nowy pojazd pożarniczy Ford Transit – GLBM 0,2/0,4 przy dofinansowaniu i zorganizowaniu zakupu przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP w Poznaniu, oraz UG w Choczu. Dotychczas użytkowanego Żuka wycofano z eksploatacji. Także zakupiono węże pożarnicze, odmalowano pomieszczenia wewnątrz obiektu oraz wykonano prace konserwacyjne dach remizy. Członkowie OSP przeszli szkolenia specjalistyczne organizowane przez Powiatowy Ośrodek Szkolenia przy Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie. Strażacy poddawani są okresowym badania lekarskim. Jednostka brała udział w akcjach ratowniczych prowadzonych na terenie wsi Józefów, a także w pobliskich miejscowościach.
Galeria: