Dzisiaj jest sobota, 20 sierpnia 2022 r., imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
Jesteś tutaj: › Aktualności :: MAJÓWKA 2013
Aktualności

MAJÓWKA 2013

2013-05-08
Podsumowanie obchodów świąt 3 maja 2013 roku, rajdu rowerowego, festynu rodzinnego, pikniku

 

1 MAJ - RAJD ROWEROWY „ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ” I PIKNIK Z OKAZJI 55-LECIA OSP KWILEŃ

Organizatorem rajdu, który otwierał chocką majówkę, byli: Biblioteka Publiczna Gminy Chocz, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej, Ochotnicza Straż Pożarna w Kwileniu i Sołtys Kwilenia. Patronat medialny nad rajdem objęła Gazeta Pleszewska i portal naszemiasto.pl. W Polsce kampania „Odjazdowy Bibliotekarz” odbywa się po raz czwarty, w Choczu po raz drugi, a po raz pierwszy swój udział zapowiedzieli bibliotekarze z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Do tegorocznej edycji zgłosiło się blisko 190 placówek bibliotecznych z całej Polski, a Chocz był pierwszą miejscowością, w której rajd się odbył. Rowerzyści, rozpoznawali dzięki pomarańczowemu kolorowi, przejechali blisko 10 km – wyruszyli spod Biblioteki, ulicą Grodziecką podążyli kolejno w kierunku Nowego Oleśca, Józefowa, Starej Kaźmierki i Kwilenia.

W Kwileniu wszyscy „odjazdowi” byli gośćmi specjalnymi na pikniku zorganizowanym z okazji 55-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwileniu. Na integracyjnym spotkaniu rowerzystów, strażaków i mieszkańców wsi, nie zabrakło krótkiego rysu historycznego OSP Kwileń, który przedstawił Przewodniczący Rady Gminy Chocz Jan Woldański. Najstarszym uczestnikiem festynu był jeden ze strażaków – pan Czesław Żurek. Oprawę muzyczno-rozrywkową zapewnił Adam Kaźmierski – w konkursach przez niego przeprowadzonych wręczono blisko 150 nagród.

Ogólnopolski patronat objęli: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Książki. Organizatorzy rajdu i pikniku przygotowali dla uczestników imprezy wiele atrakcji: było stoisko bookcrossingowe (możliwość wymiany książek), kiermasz taniej książki, pokaz produkcji biżuterii, warsztaty cyrkowe, malowanie twarzy, animację z chustą Klanza, dmuchany zamek i trampolinę, a także grill i bufet gastronomiczny.

Imprezę wspierali wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie.
przyg. Monika Piłka

maj_2013_01.jpg

 

3 MAJ – ŚWIETO KONSTYTUCJI, DZIEŃ STRAŻAKA, OFICJALNE OTWARCIE PLACU IM. KRÓLA KAZIMIERZA III WIELKIEGO

W piątek 3 Maja 2013r obchodziliśmy wspólnie Święto Konstytucji i Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się Maszą Św. w intencji Ojczyzny i Strażaków, którą odprawił ojciec proboszcz Gwidon Borkiewicz. Pod tablicą zasłużonych mieszkańców , uroczystym apelem,  oddaliśmy cześć autorom Konstytucji jak i jej obrońcom, którzy oddali zdrowie i życie walcząc z jej przeciwnikami. Wójt Marian Wielgosik, Przewodniczący Rady Jan Woldański i Prezes OSP Piotr Woldański złożyli wiązankę.

Z okazji majowego święta mieliśmy możliwość jak i moralny obowiązek uczcić króla Kazimierza Wielkiego jako, że Chocz jest miastem pokazimierzowskim i od 2010r. jest członkiem Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu – miejscu urodzenia króla. Dwóch mieszkańców Chocza jest członkami tego stowarzyszenia Przewodniczący Rady Jan Woldański i Zdzisława Flisińska. Na przełomie marca i kwietnia tego roku przypadła 680 rocznica koronacji Kazimierza na króla Polski, najwybitniejszego koronowanego władcę w dziejach Polski.

Z inicjatywy Zdzisławy Flisińskiej Rada Gminy podjęła uchwałę by doniosły fakt jakim była koronacja Kazimierza uczcić nadaniem imienia króla odnowionemu skwerowi w rynku. Ponadto jedno z młodych drzewek tam rosnących nazwać jego imieniem, z tej racji, że król Kazimierz objeżdżając swoje Królestwo, spotkania z poddanymi wieśniakami odbywał pod rosnącym w pobliżu drzewem, przez co złośliwi nazywali króla „królem chłopów”.
Wójt z Przewodniczącym Rady dokonali oficjalnego odsłonięcia tablic. Zabrakło Zdzisławy Flisińskiej, która z powodu choroby nie mogła wziąć udziału w uroczystościach.

Następnym punktem programu był przemarsz na Plac I Maja , gdzie przy figurze Św. Wawrzyńca złożyliśmy hołd pamięci naszym strażakom i uczestniczyliśmy w apelu poświęconym druhom z lat 1908-1910, prekursorom obecnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczu i pierwszym strażakom z Kwilenia. Z okazji jubileuszu 105-lecia OSP w Choczu i 55-lecia OSP Kwileń, Wójt Marian Wielgosik złożył życzenia wszystkim strażakom. Najbardziej zasłużeni otrzymali listy gratulacyjne. Organizatorem obchodów był Gminny Ośrodek Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna.
opr. Patrycja Woźniak-Konecka

maj_2013_02.jpg

 

4 MAJ – FESTYN MAJOWY, KONCERT CHÓRU Z WIEFELSTADE

W sobotę 4 Maja 2013r odbył się Festyn na placu przy Zespole Szkół. Oficjalnego otwarcia festynu dokonali: Marian Wielgosik Wójt Gminy Chocz i Patrycja Woźniak-Konecka Dyrektor GOK  Impreza rozpoczęła się od Mini Turnieju Piłki Nożnej na boisku Orlik. Były zawody Ochotniczych Straży Pożarnych. Gminny Ośrodek Kultury zaprezentował swój kulturowy dorobek. Odbył się pokaz grupy tanecznej i prezentacja talentów wokalnych ze studia piosenki. Przygotowane zostały liczne atrakcje towarzyszące takie jak dmuchańce, skakańce, karuzela, kolejka, cymbergaje. Nie zabrakło też stoisk z zabawkami, lodów i waty cukrowej. Dla wszystkich przygotowana została bezpłatna grochówka i placek drożdżowy, których fundatorem był Zakład Wodno-Kanalizacyjny. Sponsorem nagród dla dzieci i młodzieży był pan Radosław Wojcieszak z Dobrzycy.
O godzinie 19.00 w sali widowiskowej GOK odbył się koncert niemieckiego chóru z Wiefellstade. Poprzedzony występem dzieci z rytmiki. Dziewczynki zaprezentowały etiudy muzyczne z rekwizytami. Dwugodzinny występ chóru z Niemiec nagrodzony był gromkimi brawami. Sala GOK pękała w szwach. Frekwencja była bardzo duża. 30 mężczyzn śpiewało klasyczne pieśni niemieckie, a także przeboje muzyki rozrywkowej jak np. Yesterday Występ zawierał również prezentację Wiefelstade. Wieczór zakończył się zabawą taneczną do której przygrywał zespół Helios. Organizatorem festynu był Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorzy to Zakład Wodno-Kanalizacyjny, Zespół Szkół i Przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna, Animatorzy Boiska Orlik, Urząd Gminy.
opr. Patrycja Woźniak-Konecka


maj_2013_03.jpg

 

maj_2013_05.jpg

 

5 MAJ -  „ŚWIĘTO PROSNY”

Głównym organizatorem Święta Prosny 2013 było Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Wśród partnerów znaleźli się:
- Urząd Gminy w Choczu
- Biblioteka Publiczna Gminy Chocz
- OSP Chocz, OSP Kwileń
- Klub Rowerowy „Tramping” im. Kazimierza Nowaka
- Klub Kajakowy „Prosna” Pleszew
- Liga Obrony Kraju
- Fitness Klub „ActiveFit”

Z pięknej majowej pogody skorzystało 48 kajakarzy (spływ kajakowy od Bogusławia do Chocza), 60 rowerzystów (rajd z Pleszewa do Chocza) i 64 kijkarzy (VI Powiatowy Marsz Nordic Walking). Mimo trzech różnych dyscyplin i różnych tras wszyscy amatorzy aktywnego wypoczynku spotkali się na integracyjnym pikniku na łąkach ad rzeką Prosną przy moście w Choczu.
Na pikniku, prowadzonym przez Mieczysława Szczepaniaka, atrakcji nie zabrakło. Organizatorzy zapewnili emocje konkursowe – rowerzyści próbowali swych sił w najwolniejszym przejeździe, kijkarze – w najszybszym i najbardziej prawidłowym technicznie marszu, a kajakarze w slalomie. Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach wręczali Starosta Pleszewski Michał Karalus, Wójt Gminy Chocz Marian Wielgosik oraz zastępca Wójta Gminy Dobrzyca Ewa Wasilewska.
Tradycją stało się, że nowi kajakarze przechodzą „chrzest”, którego tym razem udzielili honorowy członek Klubu Kajakowego LOK „Prosna”, Starosta Pleszewski Michał Karalus oraz naczelnik powiatowego wydziału promocji i turystyki Robert Czajczyński.
przyg. Monika Piłka

maj_2013_04.jpg

 

 

Galeria