Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpnia 2022 r., imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Aktualności

„W sercu i w pamięci” montaż słowno -muzyczny

2014-04-30
W niedzielę, 27 kwietnia, odbyły się uroczystości z okazji kanonizacji błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. Także choczanie uczcili ten dzień, uczestnicząc w wieczornicy zorganizowanej w hołdzie naszemu Wielkiemu Rodakowi...


 Przed rozpoczęciem przedstawienia proboszcz parafii, ojciec Hiob, powitał wszystkich zebranych, a Wójt Gminy Chocz, Marian Wielgosik, który sprawował honorowy patronat, podkreślił ogromne znaczenie Papieża, jego oddanie sprawom Kościoła i społecznym, zaznaczył też, że nauki Jana Pawła II w dalszym ciągu pozostają aktualne i będą nas prowadziły.

 

Montaż słowno-muzyczny pt. W sercu i w pamięci został przygotowany przez Katarzynę Marciniak, nauczycielkę i opiekunkę Kółka Teatru i Recytacji przy Zespole Szkół w Choczu, oraz Monikę Piłkę, kierownika Biblioteki Publicznej Gminy Chocz, które to wraz z uczniami należącymi do Kółka i absolwentami: Krystianem Urbaniakiem, Mateuszem Kieliszewskim, Agatą Marek, Piotrem Walczakiem, Mariką Włodarczyk i organistą - Marcinem Madalskim, przygotowały to wyjątkowe spotkanie. W specjalnym programie słowno-muzycznym przybliżono postać Ojca Świętego, przypominając sylwetkę świętego Jana Pawła II. Młodzi aktorzy z Kółka czytali fragmenty encyklik, homilii i przemówień. Przeplatały się w nich wątki maryjne, chrześcijańskie, dotyczące miłosierdzia, wolności czy chorób współczesnej cywilizacji. Nie zabrakło też wierszy Karola Wojtyły, dzięki którym wszyscy mogli go lepiej poznać, odkryć w nim na nowo osobę duchowną oraz wspaniałego poetę. Te wiersze zawierały nie tylko elementy religijne, ale i społeczne. Było to wzruszające widowisko, którego kulminacją było pojawienie się na ambonie papieża, wypowiadającego słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!...” Podczas spotkania zabrzmiały utwory pochodzące z repertuaru M. Grechuty, Cz. Niemena, I. Santor, zespołów: Mysloviz, Trzeciej Godziny Dnia i Grupy Integracyjnej, tak więc mogliśmy usłyszeć między innymi piosenki: Dziwny jest ten świat, Kraków, Dni, których nie znamy, W cieniu twoich rąk, Bogu. Pojawiły się też elementy związane z Małopolską, kiedy to młodzi artyści w strojach góralskich i krakowskich zaśpiewali Syćka Se Wom Zycom czy Do Wadowic wróć Golec uOrkiestry. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Barki, jednej z ulubionych pieśni Jana Pawła II, pod tablicą pamiątkową, gdzie młodzież zapaliła znicz.

Uroczystość była doskonałą okazją, aby wrócić pamięcią do wzruszeń, chwil, których byliśmy często świadkami. W ten sposób razem weszliśmy w klimat, nastrój kanonizacji.

 

 

Zdjęcia z montażu słowno-muzycznego „W sercu i w pamięci” - Foto R. Czajczyński