Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
Aktualności

„OBCHODY 720-LECIA CHOCZA” 1-3 MAJA 2014 r.

2014-05-13
Od 1 do 3 maja odbywały się w Choczu imprezy z okazji 720-lecia Chocza. Obchody trwają od stycznia tegoż roku od momentu ogłoszenia konkursu na najpiękniejszy wiersz o Choczu...

 

 

 

1 Maja gościliśmy u oo. franciszkanów, którzy udostępnili plac przy klasztorze. Była to innowacyjność, ponieważ po raz pierwszy Choczanie jak i mieszkańcy całej gminy oraz goście mogli bytować w otoczeniu pięknego krajobrazu zabytkowego klasztoru.
O godzinie 13.00  wystartował rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Rajd prowadzili motocykliści z klubu ISKRA MC POLAND oddział Chocz.

Na plac klasztorny rajdowicze wjechali o godzinie 14.45 po pokonaniu 20 km trasy po Gminie Chocz (start spod klasztoru, ul. Grodziecka, Nowy Olesiec, Józefów, Nowa Kaźmierka, Stara Kaźmierka, Kwileń, Chocz).  W tym dniu dzieci malowały zamek Króla Kazimierza Wielkiego. Lokalni artyści Magdalena Głoskowska-Drytkiewicz oraz Anna i Grzegorz Markiewiczowie wystawili swoje działa sztuki. Młodzi adepci sztuki malarskiej malowali na sztalugach obrazy z zabytkami Chocza. Prezentowali się lokalni rzemieślnicy:  Aleksander Latański z Chocza z wyrobami z wikliny, Jadwiga Fagasińska z Chocza z haftem, Karol Wróblewicz z  Kwilenia z kowalstwem artystycznym i Łukasz Dziewiątkowski z Czarnybrodu (Gm. Grodziec) z glinianymi garnkami.


Koło Gospodyń Wiejskich z Chocza zorganizowało wystawę starodawnych przedmiotów codziennego użytku. Swoje stoisko miał również Warsztat Terapii Zajęciowej. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowali pokaz ratownictwa medycznego oraz działanie czujek czadu i dymu. Przez cały dzień o dobrą zabawę gości dbała Osada Rycerska – obozowisko z czasów monarchii piastowskiej. Rycerze stoczyli bitwę pod dowództwem Mariana Wielgosika Wójta Gminy Chocz i Krzysztofa Grabowskiego członka zarządu Województwa Wielkopolskiego o odzyskanie praw miejskich dla Chocza. Wygrała drużyna Wójta. Nie zabrakło gier i zabaw średniowiecznych oraz wypiekania  podpłomyków. O podniebienia zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Arleta Ogrodowicz z Katarzyną Dogodą z Kuźni ugotowały staropolskie dania: polewkę, kluski z kapustą, pyry z gzikiem oraz chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem (ogórki kisiła Grażyna Durska). Kobiety z KGW częstowały gości. Spróbować można było też zupę i sałatkę z tapinambura (słodkiego ziemniaka), którego hodowlę w Józefowie prowadzą państwo Mikołajczykowie  Stoisko z staropolskim jadłem panie pięknie udekorowały kwiatami.

 

2 Maja był dniem sportu i gminnych zawodów strażackich.

W zawodach sportowych dla szkół podstawowych wzięły udział placówki z Chocza, Kwilenia i Kuźni. Dzieci rywalizowały w kilku konkurencjach m.in.: bieg, slalom, prowadzenie piłki, kozłowanie piłki do koszykówki, gra w dwa ognie).

Klasyfikacja:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Choczu
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Kwileniu
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kuźni

W tym dniu rozegrano także dwa mecze piłki ręcznej, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Choczu. Zarówno w meczu chłopców, jak i dziewcząt klasy VI pokonały zjednoczone siły klas IV i V.
W meczu piłki nożnej udział wzięli uczniowie Gimnazjum w Choczu. Klasa III B pokonała drużynę „Lecha Poznań” 8:3.


W turnieju siatkówki plażowej udział wzięły trzy pary.
Wyniki:
A.Klauza/J.Pacholewicz – P.Jagła/G.Dereziński 2:0 (21:16, 21:12)
P.Jagła/G.Dereziński – M.Kornacki/J.Kostanowicz 0:2 (9:21, 14:21)
A.Klauza/J.Pacholewicz - M.Kornacki/J.Kostanowicz 2:1 (16:21, 21:14, 15:13)
Klasyfikacja końcowa:
1.    A.Klauza/J.Pacholewicz
2.    M.Kornacki/J.Kostanowicz
3.    P.Jagła/G.Dereziński
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy.

W tym dniu odbyły się również Gminne Zawody Strażackie. A oto wyniki:
I m. OSP Chocz
II m. OSP Kuźnia-Piła
III m. OSP Józefów
IV m. OSP Kwileń
V m. OSP Niniew

Drużyny otrzymały puchary, medale i dyplomy.

 

W dniu 3 Maja uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. za Ojczyznę, Strażaków i Mieszkańców całej gminy. Pod tablicą zasłużonych mieszkańców, pani Patrycja Woźniak- Konecka Dyrektor GOK rozpoczęła komentarzem historycznym dalszy ciąg uroczystości. Wiązankę pod tablicą złożyli pani Daria Borowska Sołtys Chocza, pan Marian Wielgosik Wójt Chocza, pan Jan Woldański Przewodniczący Komitetu Obchodów 720-lecia Chocza i Przewodniczący Rady Gminy Chocz oraz pani Dominika Sikora asystentka posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba.


W takt muzyki Orkiestry Dętej nastąpił przemarsz pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Tutaj głos zabrał pan Piotr Woldański Prezes OSP w Choczu, który przedstawił historię kapliczki naściennej wykonanej przez Spomasz Pleszew oraz figurki św. Floriana przekazanej na rzecz strażaków od Komitetu Osiedla nr 7 w Pleszewie. Odsłonięcia kapliczki z figurą św. Floriana dokonał pan Henryk Górczyński, pan Tadeusz Rak Prezes Spomaszu S.A, który ufundował kapliczkę oraz pani Świderska Przewodnicząca Komitetu Osiedla nr 7 w Pleszewie.
Dalej goście przemieścili się do parku na plac św. Wawrzyńca przed tablicę na kamieniu i figurę rycerza. Pan Marian Wielgosik Wójt Gminy Chocz przedstawił historię powstania obelisku.  Projekt tablicy wykonali panowie Jan Woldański i Robert Czajczyński. Pan Jan Woldański dodatkowo nadzorował i realizował prace. Autorem maksymy zawartej na tablicy pamiątkowej „z przeszłością ku przeszłości” jest pan Michał Karalus Starosta Pleszewski. Wykonawcą i sponsorem tablicy jest pan Tadeusz Rak Prezes firmy SPOMASZ. Rycerza przy obelisku wykonał pan Grzegorz Kaczmarek. Pani Halina Meller Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przekazała drewno lipowe, w którym ta figura została wykonana. Pan Grzegorz Rybaczyk właściciel firmy GREGBUD przewiózł pozyskane drewno oraz kamienie z pól, które ustawił przy pomocy koparki. Ułożeniem kamieni i wmurowaniem tablicy zajęli się panowie Tadeusz Lewicz i Stanisław Przybylak. Malowaniem ławek, porządkowaniem parku, projektem zieleni i nasadzeń zajął się pan Gabriel Kaczmarek Prezes Zakładu Wodno-Kanalizacyjnego wraz z pracownikami Zakładu i pracownikami Urzędu Gminy. Rycerza zamocowali panowie Jan i Piotr Woldańscy, a w jego transporcie pomagali strażacy panowie Leszek Szewczyk i Artur Siwy.

 

Do odsłonięcia tablicy pamiątkowej Wójt  zaprosił Przewodniczącego  Komitetu Obchodów 720-lecia pana Jana Woldańskiego w asyscie wyżej wymienionych osób, które przyczyniły się do powstania obelisku. Przy odsłonięciu asystowali również Robert Łoza Wójt Gminy Gizałki oraz Roman Rojewski  Przewodniczący Gminy Gizałki jako fundatorzy czerwonego dębu, daru od Gminy Gizałki,  który został zasadzony przy obelisku.
Następnie dyrektor GOK-u wspomniała o historii spalonego drewnianego kościółka, na miejscu, którego stoi figura św. Wawrzyńca, pod którą strażacy złożyli wiązankę. Kolejnym miejscem trasy był teren Zespołu Szkół, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na scenie Zespołu Szkół Przewodniczący Komitetu „Obchodów 720-lecia Chocza” pan Jan Woldański powitał gości. Wysłuchaliśmy przemówienia pana Mariana Wielgosika Wójta Gminy Chocz. Dzieci z Zespołu Szkół pod opieką pań nauczycielek Katarzyny Marciniak i Katarzyny Bukowskiej przy współpracy pani Moniki Piłki Kierownik Biblioteki zaprezentowali spektakl nawiązujący do trzech wydarzeń Święta Konstytucji 3 Maja, 10-lecia przystąpienia Polski do UE, oraz 720-lecia Chocza. Po przedstawieniu wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej i m.in. piosenki o Choczu. Był wielki tort urodzinowy, które przygotowały panie radne Grażyna Durska i Emila Szkudlarek z mieszkankami Starego Oleśca. Zaproszeni goście składali życzenia i upominki. Wójt z Przewodniczącym wręczali monety okolicznościowe dla sponsorów 720-lecia. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy młode talenty. Wieczorem rozbawił nas kabaret „Klapa” z Żegocina. Gwiazdą wieczoru był zespół Babylon Boney M. Cover Shov, przy którym i po którym bawiliśmy się na zabawie tanecznej prowadzonej przez dj Romka Kujawę.


Projekt „Obchody 720-lecia Chocza” realizowany jest przez GMINNY OŚRODEK KULTURY W CHOCZU i jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.


opr. Patrycja Woźniak-Konecka
Dyrektor GOK w Choczu

 

 

Zdjęcia 720-lecie Chocza.zip (10,8Mb)

 

 

 

 

Galeria