Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
Aktualności

GeoSline - pierwsza instalacja w Polsce

2016-06-29
W kwietniu 2016 r. w Choczu został zainstalowany system chłodzenia szaf zewnętrznych GeoSline – Z Therm Station, który znajduje się w dachu szafy Orange usytuowanej w rynku ...

 

 

 

Szafy zewnętrzne teleinformatyczne to urządzenia, które wkomponowały się w otaczający nas krajobraz. Często przechodzimy obok, nie wiedząc, że to dzięki nim korzystamy z internetu, telefonu czy telewizji. Wewnątrz takiej szafy znajduje się aparatura elektroniczna i elektryczna do przesyłu sygnałów teleinformatycznych. Internet i telefon zapewnia komunikację, która musi być coraz szybsza, a ciągłość świadczenia usług staje się priorytetem. W związku z tymi faktami w szafach montuje się coraz nowocześniejsze i wydajniejsze urządzenia, które niestety wytwarzają coraz więcej ciepła.


Problemem stały się właśnie wysokie temperatury generowane przez te urządzenia. Znane dotychczas rozwiązania chłodnicze okazują się niewystarczające, drogie w utrzymaniu i awaryjne. Podzespoły w szafach zaczęły się przegrzewać, powodując przerwy w dostawach usług internetowych i telefonicznych.  


Problemy te rozwiązuje  technologia GeoSline - Z|Therm Station, opracowana przez firmę ZPAS. Jest to rozwiązanie ekologiczne, wykorzystujące naturalne właściwości środowiska. Metodę tą można zdefiniować pojęciem freecooling przez ziemię, czyli chłodzenie i grzanie energią ziemi.


Urządzenie składa się z części zamontowanej w dachu szafy oraz pionowych sond wpuszczonych w ziemię na głębokość 20 metrów. Między dachem a ziemią krąży czynnik, który utrzymuje warunki w szafie na zadanym poziomie. Ziemia w naturalny sposób stabilizuje warunki klimatyczne wewnątrz szafy, gwarantując długą żywotność i ciągłą pracę urządzeń teleinformatycznych.


GeoSline – Z|Therm Station jest zdalnie nadzorowany. Można sprawdzić informacje o warunkach w szafie w czasie rzeczywistym, jak również odczytać zarchiwizowane dane. Sterujemy przepływami czynnika, temperaturą i wilgotnością w szafie. Pod obudową zamontowana jest również kamera i oświetlenie, dzięki którym możemy obserwować i kontrolować pracę jak i parametry hydrauliczne podzespołów oraz sterować nimi z każdego miejsca na ziemi.


Urządzenie jest energooszczędne. Moc niezbędna do pracy urządzenia to maksymalnie 100 W przy wytwarzanej mocy chłodzenia latem sięgającej 3000 W, a zimą 1500 W generowanej mocy cieplnej. Poziom ekonomii tej metody można  porównać z autem, które zamiast 7 l / 100 km spala 0,7 l / 100 km.


GeoSline – Z|Therm Station jest bezobsługowe i ciche. Praktycznie nie emituje hałasu. Nie ma żadnych filtrów, skomplikowanych pomp i kompresorów. Nie jest to układ ciśnieniowy w odróżnieniu od klimatyzatorów i innych tego typu urządzeń. W instalacji nie ma gazów cieplarnianych, co czyni urządzenie czystym ekologicznie.
Próby potwierdziły skuteczność przedstawionej wyżej metody. W marcu 2016 roku, na terenie miasta Chocz, przeprowadzono pierwszą instalację GeoSline – Z|Therm Station. Szafa, na której obecnie działa system, sprawiała problemy w związku z dużymi przekroczeniami temperatur. Po instalacji GeoSline –Z|Therm warunki klimatyczne w szafie ustabilizowały się i od tamtego czasu nie notowano żadnych problemów i awarii.
Dotychczasowe wyniki pracy systemu GeoSline – Z|Therm Station są  bardzo obiecujące i potwierdzają potencjał tego innowacyjnego urządzenia, stworzonego na bazie polskiej myśli technicznej.

 

www.youtube.com/watch?v=CuTLFGWLwUw