Dzisiaj jest sobota, 20 sierpnia 2022 r., imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
Jesteś tutaj: › Aktualności :: 3 maja 2017 roku
Aktualności

3 maja 2017 roku

2017-05-09
Z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja bieżącego roku odbyły się w Choczu uroczystości patriotyczno-religijne. Po mszy św. za Ojczyznę i strażaków miało miejsce widowisko historyczne pt. „Nasze Polskie Święta Majowe”...

 

 

 

 

Zostało ono przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół w Choczu, czyli Kółko Teatru i Recytacji pod kierunkiem Katarzyny Marciniak, autorki scenariusza oraz Chóru Szkolnego pod opieką Katarzyny Bukowskiej.

 

Młodzi aktorzy wcielili się w rolę postaci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, posłów i przedstawicieli poszczególnych stronnictw oraz mieszczan i chłopów. Przypomnieli, że Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. zyskała miano aktu narodowego odrodzenia, choć nie udało się urzeczywistnić jej zapisów. W wolnej Rzeczypospolitej dzień jej uchwalenia obchodzimy jako jedno z najważniejszych narodowych świąt. Inscenizacja służyła nie tylko przekazaniu konkretnej wiedzy historycznej, ale również przedstawieniu skłóconych Polaków, którzy w obliczu grożącego państwu niebezpieczeństwa potrafią dojść do porozumienia. Szczególnie ważne stały się słowa wypowiedziane przez króla: „Zapamiętajże Narodzie, w waśni zguba, siła w zgodzie”. Dzięki przedstawieniu podczas tej uroczystej akademii występujący wprowadzili, najpierw środowisko lokalne z władzami naszej gminy na czele, a później licznie zgromadzoną społeczność Zespołu Szkół w Choczu, w klimat wydarzeń okresu oświecenia. W czasie przedstawienia mogliśmy usłyszeć pieśni patriotyczne, takie jak „Witaj majowa jutrzenko” czy „Hymn Konstytucji 3 Maja”.  Ponadto młodzi artyści nawiązali do Święta Marii Panny Królowej Polski, prezentując najpiękniejsze wiersze najwybitniejszych polskich poetów poświęcone Patronce. Następnie wszyscy udali się pod tablicę pamiątkową, gdzie w obecności pocztów sztandarowych, orkiestry, strażaków i harcerzy władze gminy złożyli wiązankę. Uroczysty korowód w barwnych i odświętnych strojach przeszedł ulicami Chocza, udał się też pod pomnik św. Wawrzyńca, gdzie strażacy oddali cześć swojemu patronowi z okazji swojego święta.

 

 

 

3 maja 2017

 

3 maja 2017

 

3 maja 2017

 

3 maja 2017